Intro

Intro

  • Co znajdziesz we Wsporniku
  • Jak efektywnie uczyć się negocjacji i zawierania umów
  • Dlaczego Wspornik ma formę legaltech
  • Czemu nie zawiera wzorów umów

Gdy rozpoczynałam karierę prawnika próbowałam „uczyć się umów” z komentarzy prawniczych i opasłych wzorów kontraktów. Czytałam je, próbując znaleźć jakiś wspólny mianownik, cudowny algorytm, który podpowie mi, jak profesjonalnie napisać kontrakt i go wynegocjować. Niestety nauczyłam się niewiele i – już pracując w kancelarii – zrozumiałam, że wymyślony przez mnie sposób nie ma większego sensu, dlatego bez refleksji i tradycyjnie podążyłam żmudną drogą. Przez wiele lat podpatrywałam, w jaki sposób negocjują moi koledzy, czytałam podpisane umowy i zadawałam pytania – stresowałam się i popełniałam błędy.

Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral
Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral

Niestety, tak jak 20 lat temu, tak i dzisiaj, nie ma w naszym systemie edukacji wiele miejsca na naukę praktyki w obszarze zawierania umów. Często mówi się o negocjacjach biznesowych, a niewiele jest materiałów o negocjacjach prawnych.

Co zrobić, aby zoptymalizować tę drogę? Jak efektywnie nabywać kontraktowe kompetencje, aby:

  • czuć się podczas negocjacji komfortowo i pewnie,
  • wiedzieć, jak uniknąć impasu i nieakceptowalnego ryzyka,
  • zdobyć pozycję partnera Biznesu i nie być tym, który blokuje transakcję?

Korzystanie ze Wspornika

Nie ma innego wyjścia – trzeba porzucić standardową drogę. „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – powiedział kiedyś Albert Einstein. Jeśli podążysz moim śladem, to zapewne zdobędziesz moje doświadczenie po 10 – 15 latach intensywnych negocjacji. Perspektywa długa i zniechęcająca.

Dlatego warto zarzucić akademickie podejście. Wielokrotne czytanie Kodeksu cywilnego przydaje się do egzaminu, ale w praktyce mało pomaga. Warto podejść do umów od strony praktycznej – rozwijać wiedzę z perspektywy problemów, które napotykasz w negocjacjach. Poznać mechanizmy, strategie i rozwiązania – w realnym kontekście biznesowo-prawnym.

Nie stajemy się wybitnymi negocjatorami, bo stosujemy podręcznikowe instrukcje, jak pisać umowy. Nie będziemy nimi, bo pamiętamy przepisy i kazusy sądowe. Gdyby tak było, to najlepszymi negocjatorami byliby nauczyciele akademiccy. Jeśli chcesz osiągać negocjacyjne sukcesy musisz zaakceptować, że mechanizmy prawne są tylko narzędziem i środkiem do osiągnięcia celu – dlatego trzeba wiedzieć, jak je optymalnie wykorzystywać w sposób kreatywny i odpowiedni do okoliczności biznesowych. Tę wiedzę mają doświadczeni negocjatorzy i dlatego warto znaleźć inspirującego mentora, który podzieli się z Tobą swoim warsztatem i wiedzą podczas pracy nad umową.

Jeśli jednak ta opcja jest dla Ciebie niedostępna, to…

We Wsporniku znajdziesz to, co bym Ci przekazała – gdybyśmy razem zawierali umowy. Od lat analizuję komentarze, orzeczenia sądowe i artykuły prawnicze, aby skonfrontować praktykę kontraktową z tym, co mówią sądy i doktryna prawa. Wyważyć między ryzykiem prawnym a potrzebą biznesową – wybrać to, co w negocjacjach i rozwiązaniach kontraktowych, najlepiej zadziała.

Oczywiście nie mogę obiecać Ci, że kontraktowe kompetencje nabędziesz w określonym czasie lub z określonym sukcesem, ale wiem, że Twoja droga nie musi być taka jak moja: długa i wyboista.

Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral
Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral

Prawo kontraktowe jest zadziwiająco proste, logiczne i mocno intuicyjne. Dlatego zrozumienie problemów negocjacyjnych – a nie, zapamiętywanie przepisów – jest kluczem do kontraktowego sukcesu. Jest to moim zdaniem najszybszy, najmniej bolesny i najefektywniejszy sposób na zdobycie kompetencji w obszarze negocjacji prawnych.

Długo szukałam, ale nie znalazłam – książki czy narzędzia, które kompleksowo i praktycznie rozwijają kompetencje w obszarze negocjowania umów. Dlatego postawię tezę, że niczego, takiego jak Wspornik, nie znajdziesz na polskim rynku. Nie napisałam książki czy e-booka – bo rzeczywistość prawna i kontraktowa jest zmienna – i Wspornik musi za nimi podążać. Także ogrom treści, przykładów, checklist, klauzul i przepisów – uniemożliwiał zamknięcie Wspornika w tradycyjnych rozwiązaniach. Zależało mi, aby przekazać wszystko to, co każdy negocjator powinien wiedzieć – w formie, która udźwignie to zadanie i dostosuje się do Twoich potrzeb.

Od Ciebie zależy w jakiej kolejności, na jakim poziomie, w jakim zakresie i jak intensywnie, będziesz korzystał ze Wspornika. Szeroki wachlarz treści ma dać Ci komfort, że znajdziesz to, czego potrzebujesz – gdy sprawdzasz lub negocjujesz swoją umowę. Nie oczekuję, że wszystko od razu przeczytasz, bo rozwijanie negocjacyjnych kompetencji to nie jest wyczerpujący wysiłkowy sprint, ale raczej spokojny prestiżowy maraton – nie wymaga nagłego zrywu, ale konsekwentnego zaangażowania.

Zacznij pracę ze Wspornikiem gdziekolwiek zechcesz, od końca lub środka – gdzie rozpoczniesz lub zatrzymasz się, nie ma znaczenia.

Podobnie, jak w wypadku Wikipedii – wolumen treści i kolejność ruchów nie są ważne. Gdy znajdziesz wiedzę, której szukasz, to będziesz w dobrym miejscu.

We Wsporniku nie ma cytatów, przypisów publikacji i numerów orzeczeń, bo nie stworzyłam go dla potrzeb opinii prawnych czy pism procesowych. Moim celem jest przekazać Ci praktyczne kompetencje, abyś z moją wiedzą i doświadczeniem, skonfrontował swoje przemyślenia, gdy pracujesz nad umową.

Założenia Wspornika

Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral
Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral

We Wsporniku omawiam najważniejsze zagadnienia kontraktowe. Te, które pojawiają się najczęściej na etapie zawierania umowy między przedsiębiorcami. Skoncentrowałam się też na kwestiach praktycznych i tym, jak optymalnie oraz profesjonalnie, negocjować i zapisywać warunki kontraktowe. Znajdziesz tu przykładowe klauzule, ale nie znajdziesz wzorów umów. Dlaczego? Bo dobrą umowę tworzy się i negocjuje w konkretnych warunkach biznesowych i dla kontrahentów o określonych potrzebach – żadne standardowe dokumenty nie zastąpią wiedzy i znajomości praktyki. Tę wiedzę i praktykę znajdziesz we Wsporniku, bo gdy ją posiądziesz, sam napiszesz projekt kontraktu i go optymalnie wynegocjujesz.

Chciałabym jednak postawić sprawę uczciwie: jasno powiedzieć, że Wspornik prezentuje wyłącznie moje własne stanowisko jako edukatora, a nie radcy prawnego. Omawia niektóre zagadnienia w sposób wybiórczy lub generalizujący. Dlatego proszę nie traktuj go jako źródło prawa, poradę, konsultację czy opinię prawną.

Życzę Ci powodzenia w negocjacjach i do zobaczenia… być może przy negocjacyjnym stole.

Małgorzata Fitrzyk-Barral

Wsparcie techniczne

Adres pomocy technicznej dla subskrybentów Wspornika znajduje się pod ikoną [Pomoc] na stronie Start.