Intro

Intro

  • Co znajdziesz we Wsporniku
  • Jak efektywnie uczyć się negocjacji i zawierania umów
  • Dlaczego Wspornik ma formę narzędzia legaltech
  • Czemu nie zawiera wzorów umów

Gdy rozpoczynałam karierę prawnika próbowałam „uczyć się umów” z komentarzy prawniczych i opasłych wzorów kontraktów. Czytałam je, próbując znaleźć jakiś wspólny mianownik, cudowny algorytm, który powie mi, jak profesjonalnie napisać kontrakt i jak go wynegocjować.

Niestety nauczyłam się niewiele i – już pracując w kancelarii – zrozumiałam, że wymyślony przez mnie sposób nie ma większego sensu. Podpatrywałam więc, w jaki sposób negocjują moi koledzy, zadawałam pytania, sprawdzałam umowy, chodziłam na negocjacje – stresowałam się i popełniałam błędy.

Jednak podglądanie warsztatu doświadczonych prawników jest przywilejem tylko niektórych osób, które w kancelarii lub w biznesie, mają szczęście znaleźć swojego negocjacyjnego mentora. Pozostali muszą radzić sobie sami – bo nie ma, w naszym systemie edukacji, wiele miejsca na naukę praktyki w obszarze zawierania umów.

Często mówi się o negocjacjach biznesowych, a niewiele jest materiałów o negocjacjach prawnych.

To co wydaje się trudne – bywa zadziwiająco łatwo osiągalne
To co wydaje się trudne – bywa zadziwiająco łatwo osiągalne

Oczywiście nie mogę obiecać Ci, że kontraktowe kompetencje nabędziesz w określonym czasie lub z określonym sukcesem – bo to zależy od Twojej motywacji i zaangażowania. Ale wiem, że Twoja droga nie musi być taka jak moja: długa i wyboista, pełna typowych błędów niedoświadczonego nowicjusza. Nie musisz uczyć się, tak jak ja, z pokreślonego kodeksu z komentarzami i wyrokami sądów.

Co zatem warto zrobić, aby zoptymalizować tę drogę? Jak efektywnie zdobywać kontraktowe kompetencje, aby sięgnąć po negocjacyjne sukcesy, w swoim biznesie lub na zawodowej drodze?

Korzystanie ze Wspornika

Proponuję Ci, abyś poznał rozwiązania, które wypróbowałam. To co powszechnie działa na rynku – tak w drobnych, jak i w wielomilionowych umowach – oraz mój własny know-how.

Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral
Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral

We Wsporniku znajdziesz wszystko to, czego bym Cię nauczyła, gdybyśmy razem pracowali i zawierali umowy. Gdybym została Twoim negocjacyjnym patronem.

Nie ma znaczenia czy jesteś prawnikiem, czy też w ogóle na prawie nie znasz się – bo Wspornik jest dla prawników i ludzi biznesu. W praktyce kontraktowej jest między nimi pełna synergia. Prawnicy chcą zrozumieć cele i problemy przedsiębiorców, a ludzie biznesu chcą poznać mechanizmy prawne.

Prawo kontraktowe jest zadziwiająco proste, logiczne i mocno intuicyjne. Dlatego zrozumienie i nauka na praktycznych przykładach – a nie, zapamiętywanie przepisów – jest kluczem do negocjacyjnego sukcesu.

Jest to moim zdaniem najszybszy, najmniej bolesny i najefektywniejszy sposób na zdobycie kompetencji w obszarze negocjacji.

Popatrz na te kozy, które wspięły się na drzewo – nie, to nie jest fotomontaż! To co wydaje się niemożliwe lub co najmniej trudne – bywa zadziwiająco łatwo osiągalne, jeśli ktoś nas poprowadzi i pokaże drogę.

Długo szukałam, ale nie znalazłam – książki czy narzędzia, które kompleksowo, praktycznie oraz dogłębnie, tłumaczyłoby i wspierało procesy prawne związane z negocjowaniem umów. Dlatego postawię tezę, że niczego, takiego jak Wspornik, nie znajdziesz na polskim rynku.

Nie napisałam książki czy e-booka – bo rzeczywistość prawna oraz kontraktowa jest zmienna i Wspornik musi za nią podążać. Także ogrom: treści, przykładów, checklist, klauzul i przepisów – nie pozwalał mi zamknąć Wspornika w tradycyjnych rozwiązaniach. Zależało mi, aby dać Ci wszystko to, co moim zdaniem powinieneś wiedzieć – w formie, która udźwignie to zadanie i dostosuje się do Twoich potrzeb.

Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral
Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral

Od Ciebie zależy: w jakiej kolejności, na jakim poziomie, w jakim zakresie czy czasie, będziesz korzystał ze Wspornika. Szeroki wachlarz treści ma dać Ci komfort, że dostaniesz to, czego w danym momencie potrzebujesz – czy to sprawdzając, czy negocjując swoją umowę. Dlatego nie martw się. Nie oczekuję, że wszystko od razu przeczytasz. Nauka negocjacji to nie jest wyczerpujący wysiłkowy sprint, ale raczej spokojny prestiżowy maraton. Osiągnięcie pożądanego rezultatu wymaga odpowiedniego planowania.

Zaczynaj gdziekolwiek zechcesz, od końca lub środka – gdzie rozpoczniesz lub zatrzymasz się, nie ma znaczenia.

Tak, jak w wypadku Wikipedii – wolumen treści i kolejność ruchów nie są ważne. Gdy znajdziesz wiedzę, której szukasz, to będziesz w dobrym miejscu.

Nie interesują Cię przepisy? Wcale nie musisz ich czytać. Wystarczy, że zrozumiesz zasady kontraktowe.

Chcesz sięgnąć do źródła? Jednym kliknięciem odsłonisz artykuł i zobaczysz jego kontekst w Kodeksie cywilnym.

Założenia Wspornika

We Wsporniku omawiam najważniejsze, moim zdaniem, zagadnienia kontraktowe. Te, które pojawiają się najczęściej na etapie zawierania umowy. Skoncentrowałam się też na kwestiach praktycznych i pokazaniu Ci, jak możesz sam rozwiązywać kontraktowe problemy oraz jak optymalnie ustalać i zapisywać warunki umowy. Znajdziesz tu przykładowe klauzule umowne, ale nie znajdziesz wzorów kontraktów, bo żadne standardowe dokumenty nie zastąpią wiedzy i znajomości praktyki.

Dlaczego?

Dobra umowa, to jest coś, co buduje się i negocjuje w konkretnych warunkach biznesowych i dla kontrahentów o określonych potrzebach.

Dlatego moim celem jest nauczyć Cię, jak działać w tych obszarach: profesjonalnie i optymalnie. Gdy będziesz to potrafił i będziesz potrzebował wzoru umowy to, albo sam go stworzysz, albo łatwo wybierzesz najlepszy dokument, który oferuje rynek.

Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral
Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral

Chciałabym jednak postawić sprawę uczciwie: jasno powiedzieć, że Wspornik prezentuje wyłącznie moje własne stanowisko jako edukatora, a nie radcy prawnego. Omawia niektóre zagadnienia w sposób wybiórczy lub generalizujący. Dlatego proszę nie traktuj go jako źródło prawa, poradę, konsultację czy opinię prawną. Pamiętaj też, że Wspornik jest narzędziem, które uczy i pomaga samodzielnie negocjować kontrakty, a nie zachętą do rezygnacji z pomocy prawnika, gdy jej potrzebujesz i masz do niej dostęp.

Życzę Ci powodzenia w negocjacjach i do zobaczenia… być może spotkamy się przy negocjacyjnym stole.

Małgorzata Fitrzyk-Barral

Wsparcie techniczne

W razie potrzeby, pomoc techniczną znajdziesz pod ikonką [i] na stronie start Wspornika.