Intro

Intro

  • Co znajdziesz we Wsporniku
  • Jak efektywnie uczyć się negocjacji i zawierania umów
  • Dlaczego Wspornik ma formę legaltech
  • Czemu nie zawiera wzorów umów

Gdy rozpoczynałam karierę prawnika próbowałam „uczyć się umów” z komentarzy prawniczych i opasłych wzorów kontraktów. Czytałam je, próbując znaleźć jakiś wspólny mianownik, cudowny algorytm, który powie mi, jak profesjonalnie napisać kontrakt i jak go wynegocjować. Niestety nauczyłam się niewiele i – już pracując w kancelarii – zrozumiałam, że wymyślony przez mnie sposób nie ma większego sensu. Podążyłam więc tradycyjną drogą i przez wiele lat podpatrywałam, w jaki sposób negocjują moi koledzy, czytałam podpisane umowy i zadawałam pytania – stresowałam się i popełniałam błędy.

Niestety tak jak 20 lat temu, tak i dzisiaj, nie ma w naszym systemie edukacji wiele miejsca na naukę praktyki w obszarze zawierania umów. Często mówi się o negocjacjach biznesowych, a niewiele jest materiałów o negocjacjach prawnych.

Co warto zrobić, aby zoptymalizować tę drogę? Jak efektywnie zdobywać kontraktowe kompetencje, aby sięgnąć po negocjacyjny sukces, w swoim biznesie lub na zawodowej drodze?

To co wydaje się trudne – bywa zadziwiająco łatwo osiągalne
To co wydaje się trudne – bywa zadziwiająco łatwo osiągalne

Korzystanie ze Wspornika

Proponuję, abyś skorzystał z mojego negocjacyjnego playbooka – poznał strategie i rozwiązania prawne, które wypróbowałam. To co powszechnie działa na rynku – tak w drobnych, jak i w wielomilionowych umowach – oraz mój własny know-how.

Oczywiście nie mogę obiecać Ci, że kontraktowe kompetencje nabędziesz w określonym czasie lub z określonym sukcesem – bo to zależy od Twojej motywacji i zaangażowania. Ale wiem, że Twoja droga nie musi być taka jak moja: długa i wyboista, pełna typowych błędów niedoświadczonego nowicjusza. Nie musisz, tak jak ja, korzystać z pokreślonego kodeksu z tezami orzeczeń sądowych i doktryny prawa.

We Wsporniku znajdziesz to, co bym Ci przekazała – gdybyśmy razem zawierali umowy. Gdybym została Twoim negocjacyjnym partnerem. Od lat analizuję komentarze, orzeczenia sądowe i artykuły prawnicze, aby skonfrontować praktykę kontraktową z tym, co mówią sądy i doktryna prawa. Wyważyć między ryzykiem prawnym a potrzebą biznesową – wybrać to, co w negocjacjach i rozwiązaniach kontraktowych, najlepiej zadziała.

Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral
Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral

Nie ma znaczenia czy jesteś prawnikiem, czy też nie – bo Wspornik jest dla wszystkich profesjonalistów, którzy pracują z umowami. W praktyce kontraktowej jest między nimi pełna synergia. Prawnicy chcą zrozumieć cele i problemy przedsiębiorców, a ludzie biznesu chcą poznać mechanizmy prawne.

Prawo kontraktowe jest zadziwiająco proste, logiczne i mocno intuicyjne. Dlatego zrozumienie problemów negocjacyjnych – a nie, zapamiętywanie przepisów – jest kluczem do negocjacyjnego sukcesu. Jest to moim zdaniem najszybszy, najmniej bolesny i najefektywniejszy sposób na zdobycie kompetencji w obszarze negocjacji prawnych.

Spójrz na zrobione przeze mnie zdjęcie kóz na drzewie. Nie, to nie jest fotomontaż! To co wydaje się niemożliwe lub co najmniej trudne – bywa zadziwiająco łatwo osiągalne, jeśli ktoś nas poprowadzi i pokaże drogę.

Długo szukałam, ale nie znalazłam – książki czy narzędzia, które kompleksowo, praktycznie oraz dogłębnie tłumaczą i wspierają procesy prawne związane z negocjowaniem umów. Dlatego postawię tezę, że niczego, takiego jak Wspornik, nie znajdziesz na polskim rynku. Nie napisałam książki czy e-booka – bo rzeczywistość prawna i kontraktowa jest zmienna. Wspornik musi za nią podążać. Także ogrom treści, przykładów, checklist, klauzul i przepisów – nie pozwalał mi zamknąć Wspornika w tradycyjnych rozwiązaniach. Zależało mi, aby dać Ci wszystko to, co moim zdaniem powinieneś wiedzieć – w formie, która udźwignie to zadanie i dostosuje się do Twoich potrzeb.

Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral
Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral

Od Ciebie zależy w jakiej kolejności, na jakim poziomie, w jakim zakresie i jak intensywnie, będziesz korzystał ze Wspornika. Szeroki wachlarz treści ma dać Ci komfort, że dostaniesz to, czego potrzebujesz – gdy sprawdzasz lub negocjujesz swoją umowę. Nie oczekuję, że wszystko od razu przeczytasz. Nauka negocjacji to nie jest wyczerpujący wysiłkowy sprint, ale raczej spokojny prestiżowy maraton – bo nie wymaga nagłego zrywu, ale konsekwentnego zaangażowania.

Zacznij pracę ze Wspornikiem gdziekolwiek zechcesz, od końca lub środka – gdzie rozpoczniesz lub zatrzymasz się, nie ma znaczenia.

Podobnie, jak w wypadku Wikipedii – wolumen treści i kolejność ruchów nie są ważne. Gdy znajdziesz wiedzę, której szukasz, to będziesz w dobrym miejscu.

Nie interesują Cię przepisy? Wcale nie musisz ich czytać. Wystarczy, że zrozumiesz problemy kontraktowe i poznasz rozwiązania. Chcesz sięgnąć do źródła? Jednym kliknięciem odsłonisz artykuł i zobaczysz jego kontekst w Kodeksie cywilnym.

We Wsporniku nie znajdziesz cytatów, przypisów publikacji i numerów orzeczeń, bo nie stworzyłam go dla potrzeb opinii prawnych czy pism procesowych. Moim celem jest przekazać Ci praktyczne kompetencje – w przyjazny i interesujący sposób. Abyś z moją wiedzą i doświadczeniem, skonfrontował swoje przemyślenia, gdy pracujesz nad umową.

Założenia Wspornika

We Wsporniku omawiam najważniejsze zagadnienia kontraktowe. Te, które pojawiają się najczęściej na etapie zawierania umów między przedsiębiorcami. Skoncentrowałam się też na kwestiach praktycznych i pokazaniu Ci, jak optymalnie oraz profesjonalnie, negocjować i zapisywać warunki umowy. Znajdziesz tu przykładowe klauzule umowne, ale nie znajdziesz wzorów kontraktów. Dlaczego? Ponieważ dobrą umowę tworzy się i negocjuje w konkretnych warunkach biznesowych i dla kontrahentów o określonych potrzebach – żadne standardowe dokumenty nie zastąpią wiedzy i znajomości praktyki. Gdy będziesz potrzebował wzoru umowy to albo sam go stworzysz, albo łatwo wybierzesz, najlepszy dla konkretnej transakcji, dokument oferowany na rynku.

Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral
Kodeks cywilny – M. Fitrzyk-Barral

Chciałabym jednak postawić sprawę uczciwie: jasno powiedzieć, że Wspornik prezentuje wyłącznie moje własne stanowisko jako edukatora, a nie radcy prawnego. Omawia niektóre zagadnienia w sposób wybiórczy lub generalizujący. Dlatego proszę nie traktuj go jako źródło prawa, poradę, konsultację czy opinię prawną.

Życzę Ci powodzenia w negocjacjach i do zobaczenia… być może spotkamy się przy negocjacyjnym stole.

Małgorzata Fitrzyk-Barral

Wsparcie techniczne

Adres pomocy technicznej dla subskrybentów Wspornika znajduje się pod ikoną [Pomoc] na stronie Start.