Ograniczenie ryzyk umownych
- Jak negocjować odpowiedzialność klienta
- W jaki sposób ograniczać ryzyko w umowie – 8 rozwiązań
- Kiedy umowa zaostrza lub łagodzi odpowiedzialność – na co zwrócić uwagę i jakie kontrpropozycje przygotować
- W jaki sposób modyfikować zakres odpowiedzialności
- Jak negocjować poziom staranności
- W jaki sposób uchylić ryzyko naruszenia przepisów
- Co zrobić, aby ograniczenie odpowiedzialności miało pierwszeństwo przed innymi ustaleniami
- Jak ograniczyć odpowiedzialność we wszystkich reżimach odszkodowawczych
- Jak zbudować kuloodporne ograniczenie odpowiedzialności
- Jak często w Polsce prawnicy negocjują ograniczenie odpowiedzialności
Im lepiej przygotujesz się do negocjacji, im dokładniej sprawdzisz umowę i przemyślisz ryzyka z nią związane, im więcej wysiłku, uwagi oraz determinacji włożysz w negocjację kontraktu – tym większa jest szansa, że umowa zostanie z sukcesem wykonana przez obie strony kontraktu.
Jednak rzeczywistość biznesowa jest nieprzewidywalna i nie wszystko można ustalić na etapie zawierania umowy, dlatego warto pomyśleć o rozwiązaniach awaryjnych, aby zabezpieczyć Twojego klienta i ograniczyć do minimum negatywne konsekwencje nieudanego projektu.
Jak to w praktyce zrobić?
Warto odpowiednio ukształtować te obszary relacji kontraktowej, które odgrywają kluczową rolę w sytuacji konfliktu, gdy strony nie są zadowolone z dotychczasowej współpracy. Należą do nich: zakres i warunki odpowiedzialności kontrahentów.
Takie podejście stosują standardowo nie tylko prawnicy, ale także przedsiębiorcy na całym świecie – bo z raportu „Most Negotiated Terms” (World Commerce and Contracting Association) wynika, że w ostatnich latach na międzynarodowym rynku, klauzula o ograniczeniu odpowiedzialności była najczęściej negocjowanym postanowieniem umownym.
Know-how zawarty w tej sekcji możesz wykorzystać nie tylko wtedy, gdy będziesz dążył do zabezpieczenia swojego klienta i ograniczenia jego odpowiedzialności, ale także wtedy, gdy to druga strona będzie negocjować dla siebie takie rozwiązanie – pomoże Ci przeanalizować jego skutki i ustalić optymalną negocjacyjną strategię.
Spis podsekcji
- Kierunek negocjacji w zakresie odpowiedzialności
- 8 sposobów na ograniczenie odpowiedzialności
- Ograniczenie maksymalnego ryzyka kontraktowego